niedziela, 9 marca 2014

Konfiguracja komputera do pracy w sieci

1.CMD.EXE



∑ Procesor poleceń. Otwiera tekstowe okno konsoli i dokonuje interpretacji wprowadzanych w wierszu poleceń konsoli znaków jako nazw poleceń, programów, plików czy parametrów. Wykonanie polecenia cmd w już otwartym oknie konsoli powoduje uruchomienie w tym samym oknie wtórnego procesora poleceń, który może dziedziczyć środowisko po procesorze pierwotnym. Każdy procesor poleceń można zamknąć wykonując polecenie exit albo klikając na ikonę zamknięcia okna.



2.IPCONFIG



→ ← Ipconfig – polecenie w systemach operacyjnych Microsoft Windows służące do wyświetlania konfiguracji interfejsów sieciowych. Zwalnia i aktualizuje dzierżawy DHCP oraz wyświetla, rejestruje i usuwa nazwy DNS. Narzędzie pomocne przy wykrywaniu błędnego adresu IP, maski podsieci lub bramy domyślnej. Odpowiednik w systemach UNIX to ifconfig.

Przykłady użycia:



ipconifig - pokazuje skróconą informację o interfejsach



ipconfig /all – pokazuje wszystkie dane interfejsów sieciowych



ipconfig /renew – odnawia wszystkie dzierżawy adresu z DHCP



ipconfig /release – zwalnia wszystkie dzierżawy adresu z DHCP



ipconfig / – wyświetla komunikat pomocy



ipconfig /flushdns – czyści bufor programu rozpoznającego nazwy DNS



ipconfig /displaydns – wyświetla zapamiętane tłumaczenia DNS→IP

3.DHCP:

DHCP - umożliwia dynamiczne przydzielanie adresów (Dynamic Host Configuration Protocol) oraz innych elementów konfiguracji (bramka, maska). Serwer DHCP dysponuje pewną pulą adresów, które przydziela zgłaszającym się do niego komputerom. Technologia ta stosowana jest w przypadku gdy mamy wiele komputerów pracujących niejednocześnie Częściej jednak dynamiczne przydzielanie adresów wykorzystywane jest razem z translacją adresów co pozwala na dostęp do Internetu całym podsieciom, dzielącym jeden numer IP. Jeśli nasz komputer pobiera adres z serwera DHCP to ma dostęp do Internetu ale nie może być serwerem sieciowym, bo jego adres nie jest stabilny

Komunikaty:

ϟ
DHCPDISCOVER – zlokalizowanie serwerów
ϟ
ϟ
DHCPOFFER – przesyłanie parametrów

ϟ
DHCPREQUEST – żądanie przydzielenia używanych parametrów

ϟ
DHCPACK – potwierdzenie przydziału parametrów

ϟ
DHCPNACK – odmowa przydziału parametrów

ϟ
DHCPDECLINE – wskazanie że adres sieciowy jest już używany

ϟ
DHCPRELEASE – zwolnienie adresu


ϟ
DHCPINFORM – zadanie przydziału parametrów (bez adresu IP).

Serwer DHCP może dostarczać swoim klientom dodatkowe dane pozwalające na konfigurację sieci. Zostały one opisane w specyfikacji RFC 2132 :

Niektóre z dodatkowych opcji:

adres IP serwera DNS
nazwa DNS
adres IP bramy sieciowej (ang. gateway)
adres broadcast
maska podsieci
maksymalny czas oczekiwania na odpowiedź w protokole ARP
wartość MTU (maksymalny rozmiar pakietu)
adresy serwerów NIS
domena NIS
adres IP serwera SMTP
adres serwera TFTP

adres serwera nazw NetBIOS.

4.DNS


DNS (ang. Domain Names System ) jest systemem serwerów przechowujących dane na temat adresów domen.


Dzięki istnieniu serwerów DNS, użytkownicy Internetu mogą posługiwać się adresami WWW w postaci łatwej do przyswojenia (złożonymi z liter i cyfr), gdyż DNS "tłumaczy" je na ciąg znaków rozpoznawanych przez sieć komputerową, czyli na ciąg cyfr. Przykładowo, domena nazwa.pl jest "tłumaczona" na 85.128.128.36 .


5.IP


Co to jest adres IP(numer IP)?


 ◂ ◃ ◄ 
Adres IP (Internet Protocol address) jest unikalnym adresem urządzeń elektronicznych służącym do identyfikacji oraz komunikacji między nimi w sieci komputerowej. Każde urządzenie uczestniczące w sieci np. komputer, router, drukarka sieciowa, internetowy fax mogą posiadać swój unikalny adres. Adres IP zapisany w systemie dziesiętnym skłąda się z 4 liczb od 0 do 255 np.  IP to: 81.4.32.206. Adresy IP są zarządzane przez Internet Assigned Numbers Authority (IANA). IANA przydziela super-bloki adresów do Regionalnych Rejestrów Internetowych, które przydzielają je dla dostawców usług internetowych i firm.

W jaki sposób komputer otrzymuje adres IP?

Urządzenie sieciowe może uzyskać adres IP na dwa sposoby. Adres IP może zostać ustawiony przez użytkownika/administratora sieci lub nadany automatycznie przez DHCP. Serwer DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol Server) działający u Twojego dostawcy usług internetowych przydziela adresy IP. Generalnie większość komputerów i urządzeń sieciowych jest ustawiona na połaczenie z serwerem DHCP w celu przyznania adresu IP.


6.Maska podsieci


Maska podsieci, maska adresu (ang. subnetwork mask, address mask) – liczba służąca do wyodrębnienia w adresie IP części sieciowej od części hosta.
Pola adresu, dla których w masce znajduje się bit 1, należą do adresu sieci, a pozostałe do adresu komputera. Po wykonaniu iloczynu bitowego maski i adresu IP komputera otrzymujemy adres IP całej sieci, do której należy ten komputer.
Model adresowania w oparciu o maski adresów wprowadzono w odpowiedzi na niewystarczający, sztywny podział adresów na klasy A, B i C. Pozwala on w elastyczny sposób dzielić duże dowolne sieci (zwłaszcza te o ograniczonej puli adresów IP) na mniejsze podsieci.

Często można spotkać się ze skróconym zapisem maski, polegającym na podaniu liczby bitów mających wartość 1. Najczęściej spotykany jest zapis, w którym podawany jest adres sieci, a następnie po oddzielającym ukośniku skrócony zapis maski. Dla powyższego przykładu byłoby to: 192.180.5.0/24. Zapis ten jest także zapisem stosowanym w IPv6 (nie stosuje się tutaj pełnego zapisu maski).
Maska podsieci ma 32 bity; jedynki oznaczają prefiks, zera –sufiks.



7.Brama domyślna



W sieci TCP/IP domyślna brama (sieciowa) oznacza router, do którego komputery sieci lokalnej mają wysyłać pakiety o ile nie powinny być one kierowane w sieć lokalną lub do innych, znanych im routerów. W typowej konfiguracji sieci lokalnej TCP/IP wszystkie komputery korzystają z jednej domyślnej bramy, która zapewnia im łączność z innymi podsieciami lub z Internetem.



sobota, 8 marca 2014

Sieć komputerowa

1.Sieć komputerowa: 

Sieć komputerowa to grupa kilku komputerów, połączonych ze sobą za pomocą dowolnego medium transmisyjnego w celu wymiany danych i współdzielenia zasobów sieciowych.

2.Cechy użytkowe sieci komputerowej:

-ułatwienie komunikacji między ludźmi


-udostępnianie plików, danych i informacji


-uruchamianie programów na komputerach zdalnych


-rozpowszechnianie Wolnego i Otwartego Oprogramowania


3.Urządzenia sieciowe:



▲ Karta sieciowa,
▲ Koncentrator (Hub)
▲ Przełącznik (Switch)
▲ Router
▲ Access Point 
▲ Wtórnik (Repeater)
▲ Bridge

4.

 Rodzaje medium transmisyjnego:

Kabel RJ45 (Skrętka)
kabel koncentryczny 
światłowód
fale radiowe


5. Podział sieci komputerowych ze względu na topologię:

szynowa (magistralowa) 

(wszystkie sieci połączone są ze sobą za pomocą pojedynczego, otwartego kabla)

gwiazdy


--->Topologia gwiazdy (ang. star network) – sposób połączenia komputerów w sieci komputerowej, charakteryzujący się tym, że kable sieciowe połączone są w jednym wspólnym punkcie, w którym znajduje się koncentrator lub przełącznik

pierścieniowa



Każda przyłączona do sieci stacja robocza ma w ramach takiej topologii dwa połączenia: po jednym do każdego ze swoich najbliższych sąsiadów. Co można zobaczyć na rysunku powyżej. ↑


6.Podział ze względu na organizację pracy:


Klient-Serwer


Klient-serwer  – architektura systemu komputerowego, w szczególności oprogramowania, umożliwiająca podział zadań (ról). Polega to na ustaleniu, że serwer zapewnia usługi dla klientów, zgłaszających do serwera żądania obsługi.


 Peer- to- Peer□  


7. Podział sieci komputerowych ze względu na zasięg działania:


LAN

 WAN

ღ MAN

ღ INTERNET


LAN  - Sieć lokalna (ang. LAN – Local Area Network) – sieć komputerowa łącząca komputery na określonym obszarze takim jak blok, szkoła, laboratorium, czy też biuro. Główne różnice LAN, w porównaniu z siecią WAN, to m.in. wyższy wskaźnik transferu danych, czy też mniejszy obszar geograficzny.

WAN -Sieć WAN (z ang. Wide Area Network, rozległa sieć komputerowa) – sieć komputerowa znajdująca się na obszarze wykraczającym poza jedno miasto (bądź kompleks miejski).

MAN -Miejska sieć komputerowa, MAN (ang. Metropolitan Area Network) – duża sieć komputerowa, której zasięg obejmuje aglomerację lub miasto. Tego typu sieci używają najczęściej połączeń światłowodowych do komunikacji pomiędzy wchodzącymi w jej skład rozrzuconymi sieciami LAN.

INTERNET  (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci[1]. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.