do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.
Typy komputerów osobistych:
-stacjonarne:
∆ stacja robocza - wysokiej klasy komputer o wyższej wydajności niż biurowy desktop
∆ desktop – czyli komputer, którego raczej się nie przenosi tylko trzyma w jednym miejscu na stałe, zwykle na biurku (stąd angielska nazwa desktop – na biurko)
∆ nettop - miniaturowy komputer przeznaczony do wykonywania podstawowych zadań
-przenośne:
∆ laptop (notebook) (z ang. na kolanach, na podołku) – komputer przenośny, ze zintegrowaną klawiaturą i monitorem tworzącymi jedną całość
∆ ultrabook - cienki i lekki laptop
∆ netbook (z ang. sieciowa książka) - przenośny, podobny do laptopa, lecz mniejszy, o rozmiarach małego notatnika. Posiada mniejszą moc obliczeniową, służy głównie do przeglądania Internetu i prac biurowych
∆ tablet, Tablet PC - komputer przenośny z dotykowym ekranem
∆ Ultra-Mobile PC - komputer przenośny mający zapełnić lukę dzielącą palmtopy i netbooki
palmtop (z ang. na dłoni), Pocket PC – komputer rozmiarami podobny do kalkulatora, używa się go trzymając w jednej dłoni, należy do kategorii urządzeń mobilnych
▼
Podstawowe komponenty komputera osobistego:
1) Monitor
2) płyta główna
3) procesor (CPU)
4) pamięć operacyjna (RAM)
5) karta rozszerzenia
6) zasilacz
7) napęd optyczny (CD, DVD itp.)
8) dysk twardy (HDD)
9) mysz
10) klawiatura
◊
Obecnie używane monitory to ekrany komputerowe, obsługiwane przez komputer zwykle za pośrednictwem karty graficznej.
◊
W komputerze na płycie głównej znajdują się: procesor/y, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi (np. PCI), oraz gniazda do urządzeń urządzeń składujących (dyski twarde, napędy optyczne itp.), złącze klawiatury i zasilacza. W niektórych konstrukcjach także gniazda do innych urządzeń zewnętrznych do których sprzęt znajduje się na płycie głównej (port szeregowy, port równoległy, USB).
◊
Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowesekwencyjne, które pobiera dane z
pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.
Pamięć operacyjna (ang. internal memory, primary storage) – pamięć adresowana i dostępna bezpośrednio przez procesor, a nie przez urządzenia wejścia-wyjścia procesora. W pamięci tej mogą być umieszczane rozkazy (kody operacji) procesora (program) dostępny bezpośrednio przez procesor i stąd nazwa pamięć operacyjna. W Polsce często pamięć ta jest utożsamiana z pamięcią RAM, choć jest to zawężenie pojęcia, pamięcią operacyjną jest też pamięć nieulotna (ROM, EPROM i inne jej odmiany) dostępna bezpośrednio przez procesor. Obecnie pamięci operacyjne są wyłącznie pamięciami elektronicznymi, dawniej używano pamięci ferrytowych.
- Chipset – grupa specjalistycznych układów scalonych, które są przeznaczone do wspólnej pracy. Mają zazwyczaj zintegrowane oznaczenia i zwykle sprzedawane jako jeden produkt
◊
Karta rozszerzeń (ang. expansion card lub adapter card) – element składowy jednostki systemowej komputera. Występuje w postaci płytki drukowanej (karty) montowanej w złączu płyty głównej. Karta rozszerzeń to jeden z podtypów kontrolera.
-Karty rozszerzenia w komputerze mogą być różnego rodzaju, w zależności od przeznaczenia oraz rodzaju gniazda rozszerzającego, z którym współpracują.
-Kartami rozszerzeń są również: karta dźwiękowa, karta sieciowa czy cieszące się coraz większą popularnością karty tunerów telewizyjnych i radiowych.
◢ Karta graficzna (graphics card) umożliwia przetwarzanie obrazu oraz zapewnia współpracę komputera z monitorem. Do niedawna istniały dwie grupy kart graficznych: karty grafiki obsługujące typowe aplikacje oraz karty posiadające tzw. akcelerator grafiki 3D (wykorzystywany w grach oraz zastosowaniach multimedialnych). Wówczas w komputerze instalowano dwie karty. Obecnie najpopularniejsze są karty graficzne posiadające standardowo akcelerator grafiki 3D. Większość nowoczesnych kart graficznych jest obecnie przeznaczona do współpracy z gniazdem rozszerzającym typu AGP.
◢ Karta dźwiękowa (sound card) - specjalna karta rozszerzenia, której zadaniem jest odtwarzanie i nagrywanie plików dźwiękowych. Umożliwia ona także zrealizowanie połączenia z elektronicznymi urządzeniami muzycznymi poprzez tzw. złącze MIDI. W przeciwieństwie do karty graficznej, karta dźwiękowa jest dodatkową kartą rozszerzającą w komputerze. Jest ona jednak niezbędna w przypadku, gdy komputer ma być używany do gier lub programów multimedialnych
◢ Karta sieciowa – karta rozszerzenia, która służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej.
1 bajt(B)=8 bitów (b)
1 kilobajt(kB)=1024 bajty
1 megabajt(MB)=1024 kilobajty
1 gigabajt(GB) =1024 megabajty
1 terabajt(TB)=1024 gigabajty
◊
◊
Do najpopularniejszych napędów optycznych zalicza się
CD-ROM
nagrywarka Cd
DVD-ROM
combo CD/DVD
nagrywarka DVD
combo Blu-Ray
nagrywarka Blu-Ray
◊
◊
Mysz umożliwia poruszanie kursorem po ekranie monitora poprzez przesuwanie jej po powierzchni płaskiej. Mysz odczytuje zmianę swojego położenia względem podłoża i wysyła ją w formie danych cyfrowych do komputera, który dokonuje odpowiedniej zmiany położenia kursora na ekranie. Najczęściej wyposażona jest w dwa przyciski i kółko do przewijania ekranu, które może również pełnić rolę trzeciego przycisku.
◊
◊
◊
Mianem drukarki określa się też sterownik w systemie operacyjnym, natomiast samo urządzenie określane jest jako urządzenie drukujące.
Rodzaje pamięci :
✖ wewnętrzna - umieszczona na stale wewnątrz komputera : RAM, ROM, dysk twardy, pamięć podręczna procesora.
✖ zewnętrzna, przenośna, masowa - wymienne nośniki danych: dyskietka, pendrive, różnego rodzaju karty pamięci, przenośny dysk twardy, płyty CD/DVD/ Blu-ray.
✖ wewnętrzna - umieszczona na stale wewnątrz komputera : RAM, ROM, dysk twardy, pamięć podręczna procesora.
✖ zewnętrzna, przenośna, masowa - wymienne nośniki danych: dyskietka, pendrive, różnego rodzaju karty pamięci, przenośny dysk twardy, płyty CD/DVD/ Blu-ray.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz